Космополіс - проектування інтернаціонального міського суспільства
Дедалі глибша диференціація культурних світів і разом з тим неминучість їхнього перетинання, – головні виклики, які постають сьогодні перед кожним великим містом. Як при цьому можливо утримати спільність життєвого простору й запобігти становленню нових кордонів і ґетто, загроза якого так чи інакше продовжує висіти в повітрі з огляду на зростання кількості міжкультурних конфліктів?
У рамках Міжнародної будівельної виставки ці питання так чи інакше стосуються перспективи створення нових просторових моделей, які б дозволили мирно співіснувати представникам різних культурних спільнот та носіям несхожих один на одного світоглядів. Тема «Космополіс» включає низку проектів, у яких на рівні архітектури зроблено спробу дати відповідь на нагальні питання про те, як можна сприяти прояву кожної з неповторних культурних ідентичностей таким чином, щоб це діяло на користь формування загального відчуття причетності до міста нових громадян.
Головний проект у рамках означеної тематики – т. зв. Світовий квартал, що передбачає реконструкцію житлової забудови в одному із південних кварталів на островах Ельби, в якому проживають представники більш ніж 30 національностей. Планування кварталу було організовано таким чином, щоб врахувати уявлення місцевих мешканців про середовище, у якому вони хотіли б жити. Якщо проект санації житлового району спрямований радше на щонайширше проявляння культурного різноманіття, то решта проектованих будівель тяжіє до інтеграції місцевих мешканців у відповідності до соціально-економічних вимог сучасності.
«Брама у світ» – таку назву має освітній центр, що буде збудований у рамках IBA Hamburg у Вільгельмсбурзі. У єдиному просторовому утворенні будуть об’єднані школи та бізнес-центр, а також науково-дослідницька інституція із вивчення охорони довкілля. Новий освітній ландшафт включатиме медіацентр, бібліотеку, спортивні зали та приміщення, обладнані для проведення семінарів та конференцій. Неподалік, ближче до берега розташується «Будинок проектів», орієнтований на професійну підготовку школярів для подальшого здобуття робочих місць у різних галузях господарства. Про прагнення налаштувати тісніші взаємозв’язки між освітньою галуззю, спеціальною підготовкою та ринком праці свідчать і інші проекти «Космополісу», такі, як центр креативного виробництва «Ферінґьофе», що поєднуватиме функції професійної підготовки й житла та буде спрямований на потреби локальної економіки. Інші, не менш інноваційні пропозиції IBA Hamburg: «Ферінґек» – житло інтегративного типу з функціями соціального та медичного обслуговування, покликане розв’язати проблеми, пов’язані зі збільшенням віку населення; а також «Відкритий дім» – великомасштабний житловий проект, що буде реалізований на основі кооперації майбутніх співмешканців.
А поки мешканці санованих районів перебувають в очікуванні реалізації «твердого» будівництва, їм пропонують вдовольнитися тимчасовими інсталяціями, реалізованими в рамках спільного проекту IBA Hamburg та Гамбурзького університету Hafen City під назвою «Унівеситет сусідства». Одна з інсталяцій, що виграла відповідний студентський конкурс, буде встановлена в парку, на території колишньої служби з охорони здоров’я. Вона складається з невеликих кубиків, що підсвітлюються вночі. Таким чином автори інсталяції сподівалися влаштувати рефлексійну оазу, де як мешканці, так і відвідувачі островів, могли б осмислювати та обговорювати чергові реконфігурації простору.
Джерело: журнал "АСС"
Похожие статьи
- Історична мить контрактової. Частина 5
Право на контратаку
«On the 20 and 21, turn off our TV and take to the streets»
- Історична мить контрактової. Частина 4
По цей бік-2: латиноамериканський досвід
«The capital owns the press; we own the streets!»
- Історична мить контрактової. Частина 3
По цей бік-1: діалектична утопія
«Heterotopians of all countries, unite!»
Комментарии
Оставить комментарийВы не зарегистрированные на сайте. Авторизуйтесь или зарегистрируйтесь пожалуйста.