Влада поновлює претензії на пейзажну алею
Міністерство закордонних справ знову спробує побудувати елітний багатоповерховий будинок на Пейзажній алеї, частині заповідника «Стародавній Київ», що перебуває під охороною ЮНЕСКО. Для цього «котячий» сквер на Пейзажці було оголошено «прикриттям» для нібито незаконних гаражів. Війна за Пейзажну алею почалася 2004 року, коли Київська міська рада віддала міністерству територію під будівництво.
Проте завдяки постійним протестам киян – мешканців навколишніх будинків та активістів – Верховний Суд визнав забудову незаконною. На Пейзажній алеї було зведено оригінальний дитячий майданчик із фігурами тварин, обкладеними кольоровим кахлем. За даними ЗМІ, на облаштування скверу було витрачено близько мільйона гривень. З цієї суми 1 5% зібрали самі місцеві мешканці, решту – благодійні організації.
Творчою частиною займався молодий скульптор Костянтин Скретуцький. Цей сквер визнала твором мистецтва Національна спілка художників України. Довший час здавалося, що справу вирішено на користь громадськості. Єдина проблема полягала в тому, що Київрада, яка мала офіційно визнати новий сквер на Пейзажній алеї, усе відкладала ухвалення рішення на прохання МЗС.
17 серпня цього року Шевченківський райсуд поновив розгляд справи з огляду на «нововиявлені обставини», як того хотіло МЗС. У результаті 7 вересня суддя Тамара Васильєва закрила провадження справи за позовом місцевих жителів, тим самим фактично підтвердивши право забудовників на Пейзажну алею.
Днями Міністерство закордонних справ оприлюднило заяву, у якій ідеться про те, що сквер на Пейзажній алеї насправді було побудовано з метою захисту інтересів власників незаконних гаражів. Власне, весь конфлікт, тобто протести киян проти забудови Пейзажної алеї, за словами речника відомства Юрія Дорошенка, виник для прикриття «дев’яти капітальних гаражів», зведених у 2005 році.
«МЗС має намір наполягати на знесенні незаконно встановлених гаражних боксів на приналежній міністерству земельній ділянці, оскільки в основі конфлікту лежать інтереси групи власників капітальних споруд на Пейзажній алеї», – заявив Юрій Дорошенко. Як пояснила нам Інна Совсун, активістка руху «Збережи Старий Київ», конфлікт із власниками гаражів розвивався паралельно з кампанією на захист Пейзажної алеї як історичної пам’ ятки.
Бажаючи звести будинок, МЗС почало викуповувати землю у власників гаражів, проте декілька людей відмовилися поступатися правами власності. З юридичного погляду було простіше розглянути справу про права власників гаражів, ніж справу про захист культурної спадщини. За словами п. Совсун, власники готові були відмовитися від гаражів на користь парку, але вирішили залишити їх як додатковий захід безпеки, щоб МЗС було складніше розпочати забудову. Ці гаражі розташовано за стіною, прикрашеною панно з видовженими котами.
Міністерство скаржиться, що досі в Києві не було виділено жодної ділянки, щоб побудувати житло для співробітників МЗС, тож ділянка на Пейзажній алеї – їхня єдина надія. 24 вересня під стінами МЗС зібралися близько сотні людей. Вони тримали плакати «Сквер для дітей чи квартира для Грищенка», «Міністерство забудови України» та «Суддя Васильєва знищує Київ». Чи не найбільше протестувальників непокоїть саме доля скверу.
«Зносити парк ніхто не збирається. Ми шукатимемо компроміс з усіма учасниками конфлікту. Хіба що доведеться знести лише малу частину парку, від цього він не постраждає», – запевнив Ю. Дорошенко. У цьому одвічному протистоянні української влади та громадян найцікавішою є позиція деяких відвідувачів новинних сайтів.
Анонімні коментатори схвалюють будівництво багатоповерхового будинку, адже це, мовляв, краще, ніж «п’ятачок для розпиття», де збираються «наркомани, бомжі» та інші підозрілі особи. Якщо таке пишуть кияни, а не співробітники МЗС, то ці коментарі можна зрозуміти – як готовність поступитися свободою заради стабільної схеми життя, у якій наперед окреслено всі маршрути, розподілено всі суспільні ролі та визначено порядок денний.
Автор: Ірина Стасюк
Джерело: журнал АСС
Похожие статьи
- Собаки освітлюють парк власними екскрементами
Проект Park Spark дозволяє перетворювати собачі екскременти на гру світла одним помахом руки.
- Парки на холмах в ХХ веке. Часть 2
Пока мы машем руками и кривимся при любом упоминании слова «советский», все советское, что было впитано нами в
повседневном опыте в несуществующей ныне стране, продолжает усердно работать и давать впечатляющие результаты. - Парки на холмах в ХХ веке. Часть 1
Советская концепция ландшафтного дизайна является определяющей для образа парков, расположенных на киевских холмах в Печерском районе.
Комментарии
Оставить комментарийВы не зарегистрированные на сайте. Авторизуйтесь или зарегистрируйтесь пожалуйста.